Extra Help Sessions

Teacher Subject Day Time
Alperen, Timothy English Tuesday &
Thursday
2:15 – 2:45 pm
2:15 – 2:45 pm
Anderson, Curtis Math Tuesday
Thursday
7:15 – 7:45 am
2:15 – 2:45 pm
Angelo, Michelle Physical Education  Tuesday & Thursday By appointment
Blewett, Judith Special Education Monday & Tuesday 7:10 – 7:40 am
Bolduc, Jeff Guidance  Monday & Thursday  2:15 – 2:45 pm
Bondanza, Paul World Language Monday – Friday 2:15 – 3:00 pm
Buxton, John Guidance
Carbonneau, David Science Tuesday & Thursday 2:15 – 2:45 pm
Carr, Shawna  Special Education  Tuesday & Thursday  2:15 – 2:45 pm
Celli, Scott Math

Monday  – Friday

Monday – Friday

7:30-7:45 am

After school by appt.

Cochran, Blair Science  Mon, Tues, Thurs. Fri.
Thursday
7:10 – 7:40 am
2:15 – 3:30 pm
Cole, Deb Physical Education  Tuesday & Thursday 7:15 – 7:35 am
D”Antonio Andrea Math  Tuesday & Thursday 2:30 – 3:00 pm
Dagger-Cain, Nicsa Global Languages Monday & Friday 2:15 – 2:45 pm
Daly, Timothy Social Studies Tuesday & Wednesday 7:10  – 7:40 am
Dayton, Patrick  Special Education  Wednesday  Thursday 7:00 – 7:30 am
2:15 – 3:30 pm
DiBenedetto, Anthony Technology Monday, Tuesday & Thursday 7:00 – 7:30 am
Dobbins, Lindsey English  Tuesday & Thursday 2:15-3:15 pm
Donovan, Lisa English Monday & Thursday 2:15 – 2:45 pm
Downing, Christen  Special Education  Tuesday & Thursday  2:15 – 2:50 pm
Edsall, Hannah Social Studies Tuesday & Thursday 7:10 – 7:40 am
Fessette, Kevin Physical Education  Tuesday & Thursday 7:15 – 7:35 am
Fitzgerald, Dennis Technology  Monday – Friday 6:40 – 7:40 am
Fogarty, Suzanne Physical Education  Tuesday & Thursday 2:15 – 2:45 pm
Forton, Jessica Science Tuesday & Thursday 2:15 – 2:45 pm
Gabriel, John Special Education Tuesday & Thursday 2:15 – 3:30 pm
Giddings, Sarah Math Tuesday & Thursday 2:15 – 3:00 pm
Giovanardi, Betsy Technology Monday & Friday 2:15 – 3:00 pm
 Greenwood, Laurie Math  Tuesday & Thursday  2:15 – 3:15 pm
Griffith, Roxanne  Special Education  Tuesday & Thursday 7:00 – 7:35 am
Hassett, Janine Special Education  Monday & Friday 2:15 – 2:45 pm
Haven, Isaacs World Language Tuesday & Thursday 2:15 – 3:15 pm
Hiti-Stearns, Tanja English Tuesday & Thursday 2:15 – 2:45 pm
 Hubbard, Kimberly Social Studies  Tuesday
Thursday
2:15 – 2:45 pm
7:10 – 7:40 am
 Hurley, William Science  Monday – Friday
Monday – Thursday
7:15 – 7:35 am
2:15 – 3:00 pm
Kane, Shannon Science  Tuesday & Thursday 2:15- 2:45 pm
Keoseyan, Gevorg Science  Tuesday & Thursday 2:15 – 3:30 pm
LoGrasso, Francesca Guidance Monday & Thursday 2:15 – 2:45 pm
Lord, Lisa Social Studies Tuesday & Thursday 2:15 – 2:45 pm
MacDonald, Heather English Tuesday & Thursday 2:15 – 2:45 pm
Maguire, Maggie Social Studies Tuesday & Thursday 2:15 – 2:45 pm
Mainuli, Michael English  Tuesday & Thursday 2:15 – 2:45 pm
Malley, Steven World Language Tuesday & Thursday 2:15 – 2:45 pm
Manna, John Math  Tuesday & Thursday  2:15 – 2:45 pm
Martin, Brittney Science Monday & Thursday 2:15 – 3:15 pm
McBride, Susan Business Tuesday & Thursday 2:15 – 3:00 pm
McLaughlin, Michael Physical Education  Tuesday & Thursday 7:15 – 7:35 am
Melito, Anna Maria Art  Monday
Tuesday
2:15 – 2:45 pm
7:10 – 7:40 am
Membrino, Danielle Art  Tuesday & Thursday
Wednesday
7:10-7:40 am
2:15-3:30 pm
Miller, Lucas Music Monday & Tuesday 2:15 – 2:45 pm
Mirasolo, Amy English Tuesday
Thursday
2:15 – 2:45 pm
7:15 – 7:45 am
Morris, Timothy Special Education  Monday
Friday
 5:30 – 630 pm
2:15 – 2:45 p.m
Morisseau, Jon World Language Monday & Thursday 2:15 – 2:45 pm
Naslas, Nancy Science Tuesday 7:00 – 7:30 am
2:15 – 2:45 pm
Noone, Michael Social Studies Monday & Tuesday 2:15 -2:45 pm
O’Sullivan, Jen English Tuesday & Thursday 2:15 – 2:45 pm
Pari-di-Monriva, Anahi World Language Tuesday & Thursday 2:15 – 2:45 pm
Parrillo, Joe Guidance Monday & Tuesday 2:15 – 2:45 pm
Pennachio, Alex Social Studies  Monday & Wednesday 2:15-2:45 pm
Piper, Kimberly Music Monday & Thursday 2:15-2:45 pm
Repucci, Matt Music  Monday & Wednesday 2:15 – 2:45 pm
Santelli, Germana World Language  Monday
Wednesday
2:15 – 3:00 pm
7:15 – 7:45 am
Santos, Scott Social Studies Tuesday & Thursday 2:15 – 2:45 pm
Sawyer, Jared Math  Tuesday & Thursday  2:15- 3:00 pm
Scott, Kerri Science Tuesday
Friday
2:15 – 2:45 pm
2:15 – 2:45 pm
Shackelford, Jennifer Guidance Monday & Wednesday 2:15 – 2:45 pm
Singer, Angela Humanities Director Monday & Tuesday 2:15 – 2:45 pm
Staples, Holly Special Education Monday & Tuesday 2:15 – 2:45 pm
Stepper, Michelle World Language Monday & Tuesday 7:15 – 7:45 am
Stewart, Ryan English Monday & Thursday 2:15 – 2:45 pm
Talbot, Kim World Language Tuesday & Thursday 7:10 – 7:40 am
Tannetta, Gerard Social Studies Tuesday
Friday
2:15 – 2:45 pm
7:10 – 7:40 am
Thornton, Scott Math Monday & Tuesday 7:15 – 7:45 am
Tuccinardi, Nicholas English  Monday & Thursday 7:15 – 7:40 am
Troy, Suzanne Science  Tuesday & Thursday  2:30 – 3:00 pm
Van Blenis, Dawn Math Monday, Tuesday & Thursday
Friday
2:15 – 2:45 pm
7:10 – 7:40 am
Wagstaff, Denise World Language Tuesday
Friday
2:15 – 2:45 pm
7:10 – 7:40 am
Wall, Steve Social Studies Monday & Thursday 2:15 – 2:45 pm
Weider, Asha World Language Tuesday & Thursday 2:15 – 2:45 pm